Czy zapowiedź Brexitu oznacza nasilenie problemu z imigrantami w Calais?

6 października 2019

Spotkałem się ostatnio z następującym pytaniem: „Mój kontrahent chce, żebym podpisał oświadczenie, że otrzymałem płatność za transport na formularzu zatytułowanym: “attestation de paiement”. Czy mogę to podpisać?” – zastanawia się jeden z przewoźników operujących we Francji. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jeśli otrzymałeś płatność, jak najbardziej takie oświadczenie można podpisać. Na tym w sumie można byłoby zakończyć ten artykuł, ale Warto jednak wiedzieć skąd wziął się dylemat, czy podpisywać formularz.

Wiele osób zastanawia się jaki wpływ na przewoźników może mieć opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Może to mieć poważne konsekwencje w zakresie wymiany gospodarczej pomiędzy UE i Wielką Brytanią, w tym jak przewiduje wielu ekspertów, co najmniej tymczasowe braki w zaopatrzeniu w brytyjskich sklepach.
Ta sytuacja może mieć też z pewnością bardzo negatywny wpływ na branżę TSL. Poza utrudnieniami w postaci przedłużonym oczekiwaniem na wjazd do Wielkiej Brytanii i kolejkami na granicy, przewoźnicy powinni wziąć pod uwagę też zwiększenie ryzyka związanego z wtargnięciami imigrantów do ciężarówek czekających przed wjazdem do portu w Calais lub Dunkierce.

Nie ma co się łudzić, jak wynika z reportaży dotyczących nielegalnych obozowisk w pobliżu Calais – imigranci są zaopatrzeni w smartfony i wiedzą co się dzieje w Europie. Zapewne zdają sobie też sprawę z tego, że nadchodzący Brexit może utrudnić albo wręcz uniemożliwić im dostanie się do Wielkiej Brytanii. Wielu więc będzie pewnie chciało wykorzystać ten ostatni moment, by tam się dostać. Konsekwencją takiego zdarzenia często jest nałożenie na firmę transportową przez władze brytyjskie olbrzymiego mandatu.

Warto wiedzieć, że wysokość kary w przypadku stwierdzenia obecności jednego imigranta w pojeździe wynosi nawet do 2.000 funtów. Kara jest nakładana podwójnie, zarówno na przewoźnika jak i kierowcę wykonującego ten niefortunny przewóz, przy czym firma transportowa ponosi w świetle brytyjskich przepisów solidarną odpowiedzialność za nieopłacenie mandatu przez kierowcę. Dodatkowo, bardzo często zdarza się, że liczba nielegalnych imigrantów sięga nawet kilkunastu osób, co znacznie podwyższa finalną kwotę mandatu do którego opłacenia finalnie zmuszona jest firma transportowa – może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy funtów. 
Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, brytyjski urząd celny – Border Force, może rozpocząć działania mające na celu jego egzekucję korzystając przy tym z pomocy międzynarodowych firm windykacyjnych (działających także na terenie Polski), lub w przypadku kolejnego przekroczenia granicy brytyjskiej przez pojazd firmy, która nie zapłaciła w terminie mandatu, dokonać jego zatrzymania.

Jak uchronić się przed problemem z imigrantami?

Kancelaria Translawyers już od ponad trzech lat pomaga firmom transportowym, które otrzymały od Border Force mandat. Odwołanie od takich mandatów jest jak najbardziej możliwe, wielokrotnie udało nam się zmniejszyć karę w wysokości kilkuset funtów od imigranta do kilkunastu funtów, lub nawet całkowicie ją wyzerować. 

Z doświadczenia wiemy, że aby uchronić się przed mandatem należy przestrzegać polityki bezpieczeństwa ustalonej przez Border Force, w tym pilnować by w trakcie każdego transportu do Wielkiej Brytanii kierowca wypełniał “checklist”.

Warto zadbać także o fizyczne zabezpieczenie pojazdu i ładunku, dlatego też zalecamy firmom transportowym aby zapewniły kierowcom sprawnie działające liny, plomby, kłódki, czy też sztaby zabezpieczające. Nieraz podstawą do nałożenia mandatu wystawianego przez brytyjskiego urzędnika jest to, że zewnętrzne zabezpieczenie pojazdu było niewystarczające, bo stwierdzono, że kłódka jest niesprawna lub w ogóle jej nie było.

Czym jest akredytacja Border Force?

Rozwiązaniem dla uniknięcia kary jest możliwość uzyskania Akredytacji nadawanej przez Border Force. Zwiększa to szansę na uniknięcie mandatu w momencie stwierdzenia obecności imigrantów w pojeździe lub na jego poważne zmniejszenie.

Aby uzyskać taki certyfikat należy wdrożyć do firmy specjalne procedury zabezpieczające przed wtargnięciem nielegalnych imigrantów. Na podstawie wytycznych Border Force należy opracować zasady postępowania oraz zastosować środki mające na celu ograniczenie dostępu osób nieupoważnionych. Dodatkową koniecznością jest przeszkolenie pracowników ze stosowanych procedur. Zadaniem firmy jest wykazanie skuteczności i ciągłości w stosowaniu działań zabezpieczających.

Więcej informacji na ten temat tutaj: https://translawyers.eu/aktualnosci/akredytacja-border-force. Dzięki zachowaniom prewencyjnym i należytej staranności przewoźnik może ustrzec się od niekorzystnej dla przedsiębiorstwa decyzji, zamiast głowić się nad tym, jak już nałożoną karę anulować. Wiadomo przecież nie od dzisiaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.


Ewa Sławińska-Ziaja

Radca prawny w Translawyers

#translawyers #prawotransportowe #transportlaw #prawotransportowe #kancelariaprawna #kancelariaprawnawrocław #kancelariaprawnaprawotransportowe #transport #tsl #imigranci #brexit #Calais #Dunkierka #nielegalniimigranci #borderforce

Najpopularniejsze: