Federalne Ministerstwo Transportu dotuje pojazdy ciężarowe dla niemieckich firm

3 lipca 2019

ekologiczne-ciezarowki-niemcy

Temat ochrony środowiska jest nie tylko ważnym tematem w Federalnym Ministerstwie Środowiska, ale także dla Andreasa Scheuera (minister transportu). W tym celu przedłożył on wytyczne dotyczące finansowania pojazdów energooszczędnych i/lub pojazdów o niskiej emisji CO2, które zostały opublikowane w Dzienniku Federalnym.

 

Chcemy pomóc przewoźnikom/spedytorom w przejściu na przyjazne dla środowiska ciężarówki. Wszyscy czerpią korzyści ze zmiany – przewoźnicy, spedytorzy, środowisko i mieszkańcy szczególnie zanieczyszczonych dróg  – stwierdza Andreas Scheuer w BMVI.

Dziesięć milionów euro będzie dostępne tylko na tegoroczny projekt. Program finansowania jest początkowo ograniczony do 2020 roku, ale ma być przedłużony nawet do 2022.

 

Kto jest uprawniony do otrzymania dotacji?

Program będzie wspierał zakup przez niemieckie firmy ciężarówek lub ciągników siodłowych CNG, skroplonego gazu ziemnego (LNG) lub niektórych pojazdów elektrycznych (pojazdy elektryczne z zasilaniem akumulatorowym i pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi) przeznaczonych do ruchu towarowego o masie całkowitej brutto nie mniejszej niż 7,5 tony. Jednakże pojazdy muszą być oferowane jako standardowy nowy pojazd w państwie członkowskim UE na sprzedaż. Ponadto pojazdy muszą wykraczać poza „poziom ochrony środowiska wymagany przez prawodawstwo Unii w momencie zakupu” lub, w przypadku braku takich norm, poprawić ochronę środowiska.

 

Kwota dotacji zależy od rodzaju napędu. Na ciężarówkę i ciągnik jest to stawka:

  • 8 000 euro za CNG;
  • 12 000 euro za LNG i napędy elektryczne do pojazdów do 12 ton;
  • 40 000 euro za napędy elektryczne do pojazdów powyżej 12 ton.

 

Mało jest dostępnych modeli z serii E-truck.

Nacisk ze strony Scheuera na ekologię jest zasadniczo mile widziany w niemieckim środowisku przewoźników i spedytorów – jednak na przykład Federalne Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych, Logistyki i Gospodarki Odpadami (BGL) wskazało, że w związku ze zwolnieniem z MAUT (opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem, tunelem itp. Może być pobierana jako podatek centralny bądź lokalny lub też przez prywatnego właściciela obiektu) od dnia 01.01.2019 r. – e-ciężarówki są jak dotąd ciężko dostępne.

Jeśli natomiast chodzi o napęd na gaz ziemny (CNG) i płynny napęd (LNG), sytuacja wygląda już dużo lepiej. Już od kilku lat znani producenci ciężarówek oferują alternatywne silniki wysokoprężne. Ciężarówki CNG są produkowane przez różnych producentów. Evobus, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Neoplan, Ravo, Scania i Solaris są oferowane jako pojazdy standardowe.

 

Autorem artykułu jest Paul Reich, Junior Lawyers w Kancelarii Prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp.k.

Najpopularniejsze: