Mandat za Low Emission Zone (LEZ). Jak się odwołać?

26 listopada 2018

Mandaty - low emission zone

 

Temat mandatów nakładanych na przewoźników przez biuro LEZ (London Low Emission Zone) wraca jak boomerang. Powodem tego jest fakt, że kary finansowe są kumulowane i wysyłane zbiorczo do właścicieli pojazdów średnio co kwartał. Mimo nagłaśniania sprawy, jeszcze znaczna część przewoźników nie wie o obowiązku rejestracji pojazdów w londyńskiej bazie danych strefy niskiej emisji, obejmującej cały Londyn.

 

Wymóg rejestracji dotyczy wszystkich samochodów ciężarowych zarejestrowanych poza granicami Wielkiej Brytanii. Samochody, które spełniają normę emisji spalin Euro 4 w górę, po prawidłowym zarejestrowaniu są zwolnione z opłat za wjazd do strefy ekologicznej.

Od mandatów można się odwołać, jeżeli faktycznie udowodni się fakt braku świadomości o wymogu rejestracji lub inne okoliczności wpływające na brak pojazdu w rejestrze, a pojazd będzie spełniać normę Euro 4, Euro 5 lub Euro 6.

Na efektywność odwołania wpływa również czas w jakim to zrobimy. Sprawą należy zająć się niezwłocznie po otrzymaniu kary, ponieważ po upływie 28 dni sprawa może zostać przekazana do windykacji. Należy zauważyć, że organ nakładający grzywny nie zamyka drogi do odwołania nawet jeżeli sprawa jest na etapie windykacji.

Kary zaczynają się od 2 tys. zł i mogą dochodzić nawet do prawie 8 tys. zł. Rzadko kiedy zdarza się, żeby przewoźnik dostał tylko jeden mandat. Przy kilku karach kwoty do zapłaty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego zawsze warto podjąć drogę odwołania się od nich.

Sprawą odwołania można zająć się samodzielnie lub zlecić ją wyspecjalizowanej kancelarii prawnej mającej doświadczenie w tego typu postępowaniach.

 

Autorem artykułu jest Legal Specialist Małgorzata Kamińska z kancelarii Prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp.k.

 

Najpopularniejsze: