Strefy ekologiczne w Holandii

15 maja 2019

 

emisja-spalin-milieuzone

Obecnie w Holandii w 13 miastach obowiązują zielone strefy dla ciężkich samochodów ciężarowych. Są to: Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Breda, Den Bosch, Tilburg, Delft, Leiden, Rijswijk, Maastricht i Arnhem. Samochody ciężarowe powyżej 3,5 t dmc muszą spełnić wymogi normy EURO 4 lub wyższe. Kary za nieprzestrzeganie  warunków wjazdu są bardzo wysokie. W miastach, gdzie wprowadzono strefy niskiej emisji ( „Milieuzone” ) zamontowano specjalny monitoring, który rejestruje każdy przejeżdżający pojazd i na podstawie numeru rejestracyjnego weryfikuje czy przejazd był dozwolony.

 

Na początku 2016 r. Rotterdam zamknął dużą część miasta dla samochodów osobowych i ciężarowych- mając na celu jakości powietrza. Ta strefa ekologiczna obejmuje prawie całą północną część Rotterdamu w obrębie obwodnicy. Stwarza to największą strefę ekologiczną w Holandii. Rotterdam zakazał wjazdu samochodom z silnikami wysokoprężnymi wyprodukowanymi przed styczniem 2001 r. oraz  samochodom benzynowym.

Strefa ekologiczna dotyczy wszystkich: mieszkańców, przedsiębiorców i gości.

 

Samochody, które nie mogą wjeżdżać do strefy środowiskowej:

– Ciężarówki napędzane silnikiem Diesla w klasie Euro I-Euro, Euro-II lub Euro-III.

– Samochody dostawcze z silnikiem wysokoprężnym i samochody osobowe z datą pierwszego przyjęcia (DET*) przed 1 stycznia 2001 r.

– Samochody dostawcze benzynowe lub LPG i samochody osobowe z DET przed 1 lipca 1992 r.

*Data pierwszego przyjęcia (DET) to data, w której samochód jest został po raz pierwszy zarejestrowany w UE.

 

Ograniczenia ruchu obowiązują również w okolicach portu Rotterdam. Miasto ma  aż 3 strefy ekologiczne, włączając w to obszary portu. Wszystkie samochody ciężarowe poruszające się w tych strefach muszą być zarejestrowane w specjalnym systemie, natomiast jedna z nich w ścisłym centrum, tzw. strefa zero, pozwala na przejazd tylko samochodom elektrycznym.  

W wyznaczonych strefach mogą się poruszać samochody ciężarowe minimum EURO 6.  Przewoźnik może uzyskać zezwolenie na wjazd pojazdu o niższej klasie emisji spalin, ale zapłaci prawie 26 euro za dobę. Takie odstępstwo może uzyskać na maksymalnie 12 dni w ciągu roku.

Jak widać każdym z holenderskich miast obowiązują odrębne przepisy dotyczące “milieuzones”, dlatego tamtejszy rząd zdecydował się na ich ujednolicenie. Jednolita regulacja prawna ma obowiązywać w Holandii od 2022r., a od 2025r. władze będą stopniowo wprowadzać do miast “strefy zero”, po których będą mogły poruszać się tylko samochody elektryczne. Od przyszłego roku Holandia zacznie już wymianę oznakowania na drogach objętych strefami ekologicznymi- w każdym mieście będą takie same oznaczenia.

 

Autorem artykułu jest Małgorzata Kamińska – Legal Specialist w kancelarii Prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp.k.

Najpopularniejsze: