Strefy ekologiczne we Francji

5 czerwca 2019

Naklejki-strefy-ekologiczne-francja

Strefy ekologiczne to obszary na terenie Francji, do których wjazd możliwy jest wyłącznie dla pojazdów oznaczonych certyfikatem jakości powietrza Crit’air. Są wymagane w Paryżu, Lyonie – Villeurbanne i Grenoble, stale pojawiają się w kolejnych miastach. Przypominamy w związku z tym, jak należy przygotować pojazd przed wykonywaniem przewozów na terenie Francji.

 

Trzy lata temu francuskie Ministerstwo Środowiska Energii i Morza wydało Dekret Crit’Air 2016 nr 847, na mocy którego we Francji stało się możliwe ustanowienie stałych oraz ruchomych stref Niskiej Emisji Spalin. Ruch drogowy dla niektórych pojazdów jest w tych strefach ograniczony, lub całkowicie niemożliwy, a niezastosowanie się do obowiązku posiadania odpowiedniego rodzaju winiety wiąże się wysokimi grzywnami.

 

Jak przewoźnik może uchronić się przed mandatem?

 

Najskuteczniejszym sposobem będzie dobranie i zakupienie naklejki ekologicznej dla swojego pojazdu. Winietę nakleja się po prawej stronie przedniej szyby, żeby ułatwić potencjalną kontrolę służbom. Ich kolory odpowiadają kategoriom stworzonym według rodzajów silnika, daty produkcji pojazdu i normy euro spalania – to pod warunkiem, że pojazd nie poddany został żadnym modyfikacjom służącym zmianie normy emisji spalin.

 

Istnieje sześć kategorii, z czego pojazdy należące do ostatniej, “niesklasyfikowane”, są wyłączone z ruchu drogowego wewnątrz stref. Są to pojazdy posiadające normę spalania Euro 1, wyprodukowane przed 1997 rokiem. Kategoryzacja i oznaczenie kolorystyczne zostało dokładnie rozpisane w tabeli klasyfikacyjnej widniejącej na stronie crit-air.pl.

Źródło: https://www.crit-air.pl/pl/informacje-dotyczace-winiety-critair/francuska-winieta-critair.html

 

W razie kontroli, brak naklejki na większych pojazdach – samochodach ciężarowych i autobusach – skutkować będzie karą o maksymalnej wysokości 375 euro. Co gorsze, służby kontrolujące mogą dokonać zatrzymania oraz konfiskacji pojazdu, a to wiąże się z kolejnymi kosztami i opóźnieniem w transporcie!
Ponadto egzekucja kary pieniężnej za brak odpowiedniej winiety może być, na gruncie prawa europejskiego, skutecznie dochodzona w kraju rejestracji pojazdu.

 

Niewielka inwestycja, jaką jest naklejka ekologiczna to wybór rozsądny, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciężar kar za niestosowanie się do postanowień Dekretu. Ponadto, naklejka służy jednemu pojazdowi już na stałe (aż do momentu jego wymiany lub zniszczenia/utraty naklejki).

Ministerstwo oraz władze samorządowe departamentów francuskich zapowiedziały już powstanie kolejnych stref ekologicznych w przyszłości. Będą one obejmować więcej obszarów, o większym zasięgu geograficznym.

 

W jakich rejonach Francji wymagane jest posiadanie naklejki?


ZPA – niestałe strefy ochrony jakości powietrza – uruchamia się je na większym obszarze geograficznym, kiedy zanieczyszczenie za bardzo wzrośnie, a obowiązywanie strefy trwa tylko kilka dni.

 

ZCR – stałe strefyobowiązują w czasie i miejscu wyznaczonym przez specjalne znaki informacyjne (również ze wskazaniem dobowego obowiązywania strefy), umiejscowione głównie centrach większych ośrodków miejskich.

 

Lista stałych stref niskiej emisji:

 • Paryż
 • Grenoble
 • Lille
 • Strasburg

 

Lista stałych stref aglomeracji miejskich oraz obszarów departamentów, w których strefy są uruchamiane przy niskiej jakości powietrza:

 • Paryż (aglomeracja)
 • Annecy
 • Chambéry
 • Dolina Arve
 • Grenoble
 • Lille (aglomeracja)
 • Lyon
 • Rennes
 • Strasburg
 • Tuluza

 

Autorem artykułu jest Julia Świerczyńska, Trainee w kancelarii prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp.k.

Najpopularniejsze: