Wakacyjne zakazy ruchu w Niemczech już od 1 lipca

26 czerwca 2019

Autostrada niemcy zakazy ruchuSobotnie zakazy jazdy pojazdem ciężarowym w Niemczech, po uwzględnieniu czasu pracy kierowcy w praktyce najczęściej oznaczają dla przewoźnika całoweekendowy postój. Czy jednak tak musi być? Zakazami nie są wcale objęte wszystkie  drogi, a jedynie konkretnie wskazane odcinki autostrad oraz wybrane części dróg federalnych. Warto się dokładnie z nimi zapoznać, ponieważ przy dobrze dobranej trasie można przejechać Niemcy nie naruszając zakazów ruchu.

 

Kiedy ciężarówki nie mogą jeździć w Niemczech w sobotę?

Niemiecka Ustawa o ruchu drogowym (StVO) w § 30 ust. 3 i 4 stanowi tylko o zakazie jazdy ciężarówki w niedziele i święta państwowe. Jednak od roku  1985 istnieje odrębne Rozporządzenie tj. „Rozporządzenie ułatwiające podróżowanie w czasie podróży”, lub w skrócie „Rozporządzenie w sprawie podróży wakacyjnych” (FerReiseV:https://www.gesetze-im-internet.de/ferreisev_1985/FerReiseV_1985.pdf).

Jak widać już z samej nazwy ww. Rozporządzenia – sobotni zakaz jazdy nie obowiązuje przez cały rok, ale tylko na czas wakacji. Zgodnie z § 1 ust. 1 tego Rozporządzenia – od 1 lipca do 31 sierpnia w każdą sobotę obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych na niektórych drogach w Niemczech, które są wymienione poniżej.

Według Niemieckiego Ustawodawcy – w przeciwieństwie do zakazu prowadzenia pojazdów w niedziele i święta, zakaz jazdy w sobotę służy nie tylko ochronie mieszkańców ruchliwych dróg i środowiska. Jego głównym celem jest stworzenie większej przestrzeni na ważnych drogach dla ruchu wakacyjnego i jego samochodów, by osoby udające się na wypoczynek mogły do miejsca swojego wypoczynku dotrzeć bez większych problemów. 

 

Jak długo pojazdy ciężarowe nie mogą jeździć w sobotę oraz dla jakich pojazdów obowiązuje zakaz jazdy pojazdem ciężarowym w sobotę?

Na podstawie § 1 ust. 1 FerReiseV w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia dochodzą wakacyjne zakazy we wszystkie SOBOTY od 07:00 do 20:00. Zakazy dotyczą pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony, ale także wszystkich samochodów z homologacją ciężarową oraz przyczepą.

 

Na jakich trasach obowiązuje zakaz jazdy samochodem ciężarowym w sobotę?

Co roku Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) publikuje nową listę tras z zakazem jazdy ciężarówką w sobotę i niedzielę w lipcu i sierpniu. Są to najczęściej autostrady, które są wybierane przez poszczególne kraje związkowe. Zgodnie z § 1 FerReiseV ust. 2 i 3 zakaz jazdy w sobotę obowiązuje na następujących trasach:

 

(tu mapka na podstawie –  https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/StV/ferienreiseverordnung-juli-august.html)

wakacyjne-zakazy-ruchu-niemcy

 

Pamiętajmy również, że błąd przy planowaniu trasy może drogo kosztować kierowcę (150 euro) oraz właściciela pojazdu (570 euro).

 

Autorem artykułu jest Paul Reich, młodszy prawnik w Kancelarii Prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp.k.

 

Najpopularniejsze: