Niekorzystne warunki zlecenia transportowego

21 maja 2019

Zlecenie transportowe dokuemntyZdarza się, że nie zgadzasz się z warunkami zlecenia transportowego jakie przedstawia Ci kontrahent. Często są one kontrowersyjne, czasami wręcz fizycznie niewykonalne. Nie musisz się z nimi zgadzać!

 

Denerwują Cię postanowienia w zleceniu – zmień to.

 

  1. Kara umowna jeśli nie prześlesz dokumentów w 7 dni.
  2. Kara umowna za brak neutralizacji CMR.
  3. Kara umowna za brak informacji o rozładunku w 15 minut po jego wykonaniu.

Powyżej wskazałem tylko parę przykładów postanowień w zleceniach, z którymi spotykam się na co dzień, a z którymi przewoźnicy mają największe problemy. Są to nasi klienci, którym takie sytuacje zdarzają się nagminnie, a my pomagamy im z nimi walczyć. Często dostaję pytania, czy można coś zrobić, żeby się przed nimi bronić.

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK.

 

Zawarcie umowy

Na przykładzie Platformy Trans.eu procedura zawarcia umowy w przypadku usług transportowych wygląda następująco :

Rozpoczyna się na komunikatorze/mailu/bądź telefonicznie rozmowę na temat konkretnego zlecenia. Po omówieniu warunków dochodzi do zawarcia umowy. Dodatkowo zleceniodawca na maila wysyła dokument zlecenia, który oprócz tego co zostało omówione w trakcie zawiera dodatkowe postanowienia – w tym wymienione na początku. To jest właśnie moment, w którym należy zachować największą czujność.

 

Zmiana warunków

Po otrzymaniu zlecenia na maila warto zapoznać się z jego treścią, żeby później uniknąć nieprzyjemności. Najprostszym sposobem na zmianę warunków umowy (usunięcie niekorzystnych postanowień) jest wykreślenie ich i odesłanie do swojego kontrahenta z informacją „w załączeniu podpisane zlecenie wraz ze zmianami/zastrzeżeniami”.

Jeżeli niezmieniona została istotna część oferty/zlecenia (termin załadunku/rozładunku, miejsce załadunku/rozładunku, wysokość frachtu), wiążąca będzie umowa z naniesionymi zmianami chyba, że w treści zlecenia wskazano jasno, że może ono zostać przyjęte tylko bez zastrzeżeń, albo druga strona niezwłocznie sprzeciwi się dokonanym zmianom.

 

Ogólne Warunki Umów – działaj na własnych zasadach

Przydatne w praktyce może się również okazać stworzenie swoich własnych Ogólnych Warunków Umów/Ogólnych Warunków Świadczenia Usług. Nazewnictwo tego dokumentu może być różne – ważne, żeby zawierało najistotniejsze warunki na jakich świadczysz swoje usługi. Kształtując treść Ogólnych Warunków możesz np. wskazać, że w przypadku anulowania zlecenia na 24h przed załadunkiem należy się kara umowna w określonej wysokości – jest to tylko przykład.

Istotne z punktu widzenia tego rozwiązania jest to, żeby Twój kontrahent miał możliwość zapoznania się z tym dokumentem – warto podczas rozmowy zaznaczyć, że taki dokument istnieje i gdzie można zapoznać się z jego treścią np. przesłać link do strony internetowej.

Podsumowując, nie trzeba się poddawać warunkom jakie narzuca zleceniodawca – niestety zmiana treści zlecenia wymaga poświęcenia większej ilości czasu, a wiem że w tej branży nie jest o to łatwo.

 

Autorem artykułu jest Marcin Pustelnik, adwokat z kancelarii Prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp.k.

 

Najpopularniejsze: