Polskie firmy transportowe wykonujące przewozy na terenie Wielkiej Brytanii bywają zaskakiwane bardzo wysokimi mandatami, które otrzymują od londyńskiego urzędu miasta – Transport For London. Kara za jeden mandat LEZ może wynieść ponad 10.000 zł, a w trakcie jednego wjazdu do centrum Londynu przewoźnik może ich otrzymać nawet kilkadziesiąt. Aby ich uniknąć należy pamiętać o wcześniejszym zarejestrowaniu każdego pojazdu z floty. Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy przewoźnik zapomni dokonać rejestracji i otrzyma mandat LEZ, wówczas koniecznym jest podjęcie jak najszybszych działań, celem złożenia odwołania od mandatu LEZ i anulowania kary. Poniżej przedstawiamy krótki opis całej procedury, która mimo skomplikowanego nazewnictwa w zasadzie przebiega sprawnie i bezproblemowo.
Czym jest strefa LEZ
Strefa Małej Emisji – Low Emission Zone („LEZ”) została wprowadzona w Londynie 4 lutego 2008 r. i aktualnie obejmuje swym zasięgiem praktycznie cały tzw. Większy Londyn („Greater London”). Celem jej wprowadzenia było ograniczenie emisji spalin wytwarzanych przez starsze modele silników diesla znajdujące się w autobusach, autokarach, vanach, minibusach oraz oczywiście samochodach ciężarowych. Z obowiązku spełnienia wymogów ekologicznych LEZ zwolnione są auta osobowe i motocykle. Przypominamy także, że od 1 marca 2021 r. normy emisji LEZ dla samochodów ciężarowych, samochodów dostawczych i innych specjalistycznych pojazdów ciężkich powyżej 3,5 tony, a także autobusów, minibusów i autokarów powyżej 5 ton, uległy zmianie z Euro IV dla cząstek stałych (PM) na Euro VI dla PM i tlenków azotu (NOX). Pojazdy te muszą spełniać normę emisji spalin Euro VI lub uiszczać opłatę dzienną.
Strefa Małej Emisji (LEZ) działa przez 24 h na dobę 7 dni w tygodniu.
Jak uniknąć mandatu LEZ?
Pierwszym sposobem pozwalającym na uniknięcie mandatu LEZ jest opłacenie wjazdu do Strefy Małej Emisji. Należy to zrobić poprzez oficjalną stronę Transport of London.
Aktualna opłata wynosi od 100 do 300 funtów za każdy dzień, gdy pojazd znajduje się w LEZ, nie dotyczy to jednak samego parkowania. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu jakim się poruszamy – aktualną wartość opłaty można sprawdzić na stronie internetowej Transport for London: (https://epcplc.com/uk_low_emission_zonen). Opłatę należy uregulować maksymalnie w terminie trzech dni od dnia zakończenia przejazdu. W sytuacj, gdy przewoźnik nie ureguluje opłaty we wskazanym czasie może uzyskać mandat, którego wysokość może wynosić
- dla pojazdów o DMC powyżej 1.205 ton( bez ładunku) do 3,5 t – od 500 GBP do 250 GBP
- dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 t. – od 1000 GBP do 2000 GBP
Drugim sposobem jest dokonanie rejestracji w systemie LEZ – dokładną procedurę opisujemy poniżej.
Rejestracja LEZ
Rejestracji można dokonać online przy wykorzystaniu formularza dostępnego na stronie internetowej Euro Parking Collection plc (EPCplc), która współpracuje z Transport for London w zakresie windykacji należności z tytułu nieuiszczonych kar pieniężnych.
Formularz jest bardzo intuicyjny, można go uzupełnić bezpośrednio na stronie internetowej i wygenerować plik PDF. W formularzu należy podać dane właściciela, dane kontaktowe oraz informacje o rejestrowanym pojeździe. Uzupełniony formularz, należy wydrukować, zweryfikować, czy wszystkie podane informacje są poprawne, czy nie ma żadnych literówek. Czasami zdarza się, że podczas wydruku na formularzu brakuje ostatniej litery/cyfry numeru rejestracyjnego pojazdu. Jeśli wszystko się zgadza, należy podpisać formularz i przygotować skan. Zeskanowany dokument należy przesłać w formie elektronicznej do urzędu w Londynie.
Do wniosku należy załączyć:
- skan dowodu rejestracyjnego (przód i tył),
- jeśli w dowodzie nie jest wpisana norma Euro, wówczas należy dołączyć homologację lub specyfikację pojazdu otrzymaną odpowiednio od producenta, sprzedawcy lub leasingodawcy.
Po przesłaniu formularza, powinniśmy otrzymać potwierdzenie otrzymania wiadomości przez Transport for London. Urząd zazwyczaj rozpatruje wniosek w terminie około 2-3 tygodni, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, że potwierdzenie rejestracji można otrzymać znacznie wcześniej lub troszkę później, wówczas należy uzbroić się w cierpliwość. Co ważne, w sytuacji, gdy przewoźnik musi wjechać do strefy LEZ, zanim otrzyma potwierdzenie pomyślnie zakończonej rejestracji powinien uiszczać dzienną opłatę, w przeciwnym razie naraża się na uzyskanie mandatu za naruszenie wymogów LEZ.
Pojazd można zarejestrować także przez stronę internetową https://www.epcplc.com/tfl_registration/account/overview. Niestety logując się na podanej stronie można zarejestrować ograniczoną ilości pojazdów, co przy większej flocie bywa problematyczne, dlatego rekomendujemy proces rejestracji opisany powyżej.
5. Odwołanie od mandatu LEZ
Jeśli jednak zapomnimy i nie zarejestrujemy we właściwym czasie pojazdu i otrzymamy mandat za wjazd do strefy LEZ to nic straconego – od takiego mandatu można się jeszcze odwołać!
W zależności od stanu sprawy odwołanie należy skierować albo do Euro Parking Collection plc albo do firmy windykacyjnej Contractum. Można się kontaktować z tymi podmiotami zarówno listownie, jak i elektronicznie. Oczywiście podstawą odwołania od mandatu LEZ jest dokonanie jak najszybszej rejestracji pojazdu, którego dotyczy mandat.
Mimo, że proces rejestracji oraz odwołania wydaje się dość prosty i intuicyjny rekomendujemy skorzystanie z pomocy prawnej kancelarii specjalizującej się w tych sprawach, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których przewoźnik postanowił “zadziałać na własną rękę” a później zrobił się spory kłopot ze złożeniem skutecznego odwołania i anulowaniem nałożonych mandatów.
autor: aplikant radcowski Patrycja Szostek
#lowemissionzone #ultralowemissionzone #