Zastanawiasz się, jak założyć spółkę z o.o.? Poznaj różnice między rejestracją przez Internet w systemie S24 a założeniem spółki u notariusza. Sprawdź, która forma będzie dla Ciebie lepsza.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można przeprowadzić na dwa sposoby:
- w tradycyjny sposób – z pomocą notariusza
- albo nowocześniej przez Internet za pomocą systemu S24.
Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale również ograniczenia. Które będzie dla Ciebie korzystniejsze?
Rejestracja spółki przez Internet – system S24
Na początek przedstawimy wersję Internetową, czyli rejestrację spółki przez S24. Jest ona prostsza, szybsza i tańsza, jednak posiada pewne ograniczenia, na które nie każdy przedsiębiorcą może sobie pozwolić.
Łatwiejsza procedura polega na tym, że aby założyć spółkę należy jedynie wypełnienić poprawnie formularze i przygotować dokumenty korporacyjne, a kolejno wniosek rejestracyjny do Krajowego Rejestru Sądowego.
Szybkość tej procedury przejawia się w sprawniejszym wpisie spółki do KRS przez Sąd, bowiem wpis ten winien nastąpić do 3 dni roboczych od dnia wysłania wniosku do Sądu. Oczywiście w indywidualnych przypadkach może się zdarzyć, że trzeba będzie poczekać dłużej, jednak wielokrotnie rejestrowane przez nas spółki, były wpisywane do KRS jeszcze tego samego dnia.
S24 to również tańsza wersja rejestracji spółki, a to za sprawą nie tylko braku kosztów notarialnych, ale również koszty sądowe wniosku rejestracyjnego i wniosków zmianowych są niższe, aniżeli w przypadku spółki rejestrowanej tradycyjnie u notariusza. Zmian w spółce można dokonywać z każdego miejsca na Świecie, nie trzeba być obecnym ani u notariusza, ani tym bardziej w Polsce. Brzmi zaskakująco dobrze, pora więc powiedzieć o ograniczeniach.
Z racji, że umowa spółki w systemie s24 sprowadza się do wypełnienia formularza, nie możemy zaimplementować rozwiązań „szytych na miarę” dla klienta. Umowa spółki w systemie s24 jest bardzo prosta i ogranicza się wyłącznie do kwestii, których wymagają przepisy powszechnie obowiązujące. Jeśli chcemy swoje interesy zabezpieczyć lepiej, ta forma rejestracji, nie będzie wystarczająca.
Założenie spółki u notariusza
Dlaczego warto skorzystać z doradztwa prawnego na etapie przed rejestracją spółki z o.o.? Jeśli od razu wybierzesz formę notarialną, nigdy już nie będziesz mógł powrócić do formy s24, ta droga będzie już zamknięta. Z kolei jeśli skorzystasz z s24, ale Twój biznes zdecydowanie będzie potrzebował bardziej zaawansowanych rozwiązań, możesz nie być wystarczająco zabezpieczony umową spółki.
W ramach procedury s24 nie będziemy mogli wprowadzić przykładowo takich rozwiązań jak:
- uregulowanie dopłat od wspólników,
- ograniczenie wstąpienia spadkobierców do spółki po śmierci wspólnika,
- szczegółowe ograniczenia w zbywalności udziałów jak na przykład prawo pierwszeństwa, prawo pierwokupu, czy powtarzające się świadczenia niepieniężne, które są bardzo atrakcyjne pod względem podatkowym.
Aby móc założyć spółkę z o.o. należy posiadać profil zaufany lub podpis kwalifikowany, jednak w dzisiejszych czasach powyższe nie stanowi problemu nawet dla obcokrajowców.
Forma tradycyjna – założenie spółki u notariusza stoi w kontrze do formy internetowej, tj. na rejestrację takiej spółki należy przygotować znacznie większą ilość funduszy, wpis do KRS trwa około 1-3 tygodnie, a aby dokonać zmian w umowie spółki, należy udać się do notariusza (dotyczy tych zmian, które wymagają formy aktu notarialnego). Jednakże forma ta pozwala na większe zabezpieczenie wspólnika i stwarza więcej możliwości dla samej spółki.
Którą formę rejestracji wybrać? Porównanie
Wybierz rejestrację u notariusza, jeśli:
1. Chcesz dostosować umowę spółki do specyfiki działalności.
2. Potrzebujesz nietypowych postanowień w umowie spółki.
3. Masz w spółce inwestora i musisz zabezpieczyć swoje interesy.
4. Prowadzisz biznes na większą skalę.
Wybierz system S24, jeśli:
1. Zakładasz prostą spółkę z o.o., zwłaszcza z kimś, do kogo posiadasz pełne zaufanie.
2. Liczy się dla Ciebie czas i oszczędność kosztów.
3. Jesteś obieżyświatem i chcesz prowadzić biznes z każdego miejsca na świecie.
A Ty, którą opcję wybierzesz?
Autorka: Patrycja Kulak
Aplikantka radcowska w Trans Lawyers