Zmień język

Skontaktuj się z Nami

+48 509 894 573

Przewoźnicy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 t. podczas wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, powinni zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe obostrzenia, czyli obowiązki związane ze spełnieniem standardu Direct Vision Standard (DVS) oraz koniecznością posiadania zezwolenia bezpieczeństwa dla pojazdów ciężarowych (HGV). Na czym polega rejestracja pojazdu w systemie DVS, w jaki sposób kierowcy pojazdów ciężarowych powyżej 12 t. mogą uniknąć otrzymania mandatu DVS oraz czy możliwym jest  odwołanie od mandatu DVS w sytuacji, gdy kara została nałożona przez Transport for London odpowiadamy w poniższym artykule.

DVS i HGV czyli kilka słów wprowadzenia

W marcu 2021 r. zostały wprowadzone nowe regulacje dla wszystkich pojazdów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 12 t. Każdy pojazd ciężarowy (o masie całkowitej powyżej 12 t.) musi spełniać standard Direct Vision Standard (DVS) i tym samym posiadać zezwolenie bezpieczeństwa dla pojazdów ciężarowych (HGV). Podstawa wprowadzonych zmian wynika z problemu, jakim okazuje się zbyt mała widoczność wszelkich obiektów znajdujących się w pobliżu pojazdów ciężarowych – w tak zwanym martwym polu widzenia, co w konsekwencji prowadzi do wielu wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. 

Gwiazdki bezpieczeństwa DVS

Aktualnie pojazdy mogą otrzymać od jednej (najsłabsza bezpieczna widoczność) do pięciu (najlepsza bezpieczna widoczność) gwiazdek bezpieczeństwa. Informacja o ilości gwiazdek posiadanych przez dany pojazd jest udzielana przez producenta pojazdu. W przypadku, gdy pojazd nie posiada żadnej gwiazdki bezpieczeństwa – należy doposażyć auto, celem wyeliminowania martwego pola widzenia. Bez względu czy pojazd posiada choć jedną gwiazdkę, czy żadnej, przed wjazdem do Londynu, wymagane jest uzyskanie zezwolenia bezpieczeństwa dla pojazdów ciężarowych (HGV Safety Permit). 

Jak uniknąć mandatu DVS za wjazd do strefy HGV Safety Permit?

Konieczna jest rejestracja pojazdu w systemie DVS i HGV Safety Permit. Wszystko odbywa się elektronicznie przy wykorzystaniu formularza dostępnego online. Proces rejestracji, w zależności czy pojazd posiada choć jedną gwiazdkę bezpieczeństwa, czy żadnej przebiega bardzo podobnie, choć nie jest taki sam. 

Jeśli pojazd posiada przynajmniej jedną gwiazdkę najprawdopodobniej będzie znajdować się w bazie Transport for London dostępnej na stronie internetowej https://tfl.gov.uk/modes/driving/dvs-safety-permit-application/. W takiej sytuacji możliwe będzie bezpośrednie przejście do procesu rejestracji i uzyskania zezwolenia bezpieczeństwa. W przypadku, gdy pojazd nie posiada żadnej gwiazdki bezpieczeństwa bądź nie jest zarejestrowany w londyńskiej bazie wówczas w pierwszej kolejności należy przejść przez etap samocertyfikacji a następnie do etapu rejestracji i uzyskania zezwolenia bezpieczeństwa. 

Jak uzyskać informacje na temat Direct Vision Standard Star Rating? 

W celu uzyskania informacji na temat Direct Vision Standard Star Rating należy skontaktować się z producentem pojazdu. Wiadomość w formie maila przygotowaną w języku angielskim należy skierować na następujący adres e-mail:

DAF – ukwvta@daftrucks.com

Renault – DVS@renault-trucks.com

Scania product.engineeringuk@scania.com

Mercedes-Benz -mbtrucks.product@daimler.com

Volvo – dvs@volvo.com

Iveco – productengineering@iveco.com

Co w sytuacji, gdy pojazdy nie posiadają żadnej gwiazdki bezpieczeństwa? 

W przypadku, gdy pojazd nie posiada żadnej gwiazdki bezpieczeństwa, kluczowe będzie samodzielne doposażenie pojazdu o następujące elementy: 

1. lusterko klasy V (z prawej strony kabiny kierowcy – patrząc z siedzenia kierowcy)

2. lusterko klasy VI (na przedniej szybie po prawej stronie – patrząc z siedzenia kierowcy)

3. boczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe po obu stronach pojazdu (z wyjątkiem przypadków, gdy jest to niepraktyczne lub okazuje się niemożliwe)

4. zewnętrzne naklejki obrazkowe i oznaczenia widoczne na pojazdach

5. system czujników z ostrzeżeniem dla kierowcy

7. system monitorujący (kamera)

Co należy przygotować, aby cały proces rejestracji przebiegł pomyślnie? 

Wymagany będzie certyfikat producenta w zakresie ilości posiadanych przez pojazd gwiazdek bezpieczeństwa, dowód rejestracyjny oraz dwa zdjęcia pojazdu, na których będzie widoczne całe doposażenie pojazdu tj:

Jeśli wszystkie powyższe wymagania zostaną spełnione, przewoźnik uzyska zezwolenie bezpieczeństwa dla pojazdu ciężarowego (HGV Safety Permint) w formie elektronicznej. Co ważne, zaświadczenie nie jest wydawane w formie papierowej, a służby brytyjskie nie będą wymagać tego dokumenty podczas ewentualnej kontroli. Potwierdzenie rejestracji znajduje się w elektronicznej bazie danych dostępnej dla każdego urzędnika. 

Odwołanie od mandatu DVS

Zdarzają się sytuacje, gdy polski przewoźnik, mimo iż nie posiadał zezwolenia bezpieczeństwa dla pojazdu ciężarowego wjechał do strefy objętej wymaganiami Direct Vision Standard i otrzymał mandat. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Należy złożyć odwołanie od mandatu DVS. Cały proces przebiega w formie elektronicznej. W pierwszej kolejności należy przejść proces rejestracji zgodnie z instrukcjami opisanymi powyżej a następnie złożyć odwołanie przez formularz na stronie internetowej. Decyzja w sprawie złożonego odwołania zostaje wydana zazwyczaj w ciągu 28 dni, ale jak informuje Urząd, czasami zdarza się, że na odpowiedź należy poczekać troszkę dłużej, co nie oznacza, że sprawa zostanie rozpatrzona negatywnie, ale jest to uzależnione od ilości spraw rozpatrywanych w danym miesiącu. 

Szykują się zmiany

Na koniec wspomnę, że powyższa procedura (zgodnie z londyńskimi, aktualnymi założeniami) ma obowiązywać do października 2024 r. Po tym terminie pojazdy ciężarowe z oceną niższą niż trzy gwiazdki będą musiały spełnić wymagania Progressive Safe System, czyli posiadać sprzęt bezpieczeństwa, który nie był dostępny w 2020 r.  Co to w praktyce oznacza? Kolejne przepisy  i wymagania, które mają zostać przedstawione przez Transport for London jeszcze w tym roku. 

Patrycja Szostek

Aplikantka radcowska w Trans Lawyers Kancelaria Prawna