Przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o prawną ochronę znaku towarowego zarówno przed polskim Urzędem ds. Własności Intelektualnej, jak i na terenie całej Unii Europejskiej (przed EUIPO). Świadomość potrzeby dbania o prawo do korzystania z własnej marki staje się na rynku coraz bardziej popularna, dlatego warto zrozumieć, czym tak naprawdę jest znak towarowy oraz jaka jest procedura związana z jego zastrzeżeniem.
Znak towarowy jako prawo własności przemysłowej
Znakiem towarowym jest wszystko, co służy identyfikacji towarów lub usług, jako pochodzących od określonej firmy. Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej
znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
Znaki towarowe bywają najczęściej zastrzeżone w formie:
- słownej – zbitek słów, na przykład jako slogan reklamowy
- słowno – graficznej – poprzez rozpoznawalne logo danej firmy,
- graficznej – zestawienia kolorystyczne charakterystyczne dla danej marki,
- przestrzennej – zastrzeżenie specyficznego kształt towaru lub jego opakowania
Jak zastrzec znak towarowy
Aktualnie w Unii Europejskiej dostępna jest kilkustopniowa ochrona znaków towarowych:
- na poziomie krajowym – w Polsce zgłoszenia znaków towarowych przyjmuje Urząd Patentowy RP
- na poziomie lokalnym – istnieje możliwość zastrzeżenia znaku towarowego w niektórych regionach UE np. w krajach Beneluksu
- na poziomie UE – poprzez EUIPO, czyli Urząd Unii Europejskiej ds Własności Intelektualnej
- na poziomie międzynarodowym – w ramach WIPO, czyli Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.
Znaki towarowe wywodzą się jeszcze z czasów XIX wiecznej rewolucji przemysłowej, gdy po raz pierwszy stwierdzono potrzebę ochrony praw własności intelektualnej i przemysłowej. Jednakże wówczas zasięg ochrony był znacznie węższy, ograniczony zazwyczaj do terytorium jednego kraju. Aktualnie, wobec silnych procesowych globalizacyjnych, pożądane stało się zastrzeżenie znaku towarowego w szerszym zakresie.
Na tę potrzebę na terenie UE efektywnie odpowiada EUIPO, czyli europejski znak towarowy – jednolity i powszechnie obowiązujący we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Każdy przedsiębiorca z branży TSL może zastrzec swój znak towarowy globalnie i skorzystać z procedury madryckiej w ramach WIPO. Z perspektywy firm transportowych i spedycyjnych, które działają przede wszystkim na rynku europejskim wystarczające wydaje się uzyskanie europejskiego znaku towarowego.
Rejestracji znaku towarowego w EUIPO dokonuje się online, poprzez stronę internetową urzędu. Opłata administracyjna wynosi 850 euro i jest ustalana względem każdego zgłoszonego znaku. Zanim w pełni uzyskamy prawną ochronę, EUIPO wyznacza czas aby ewentualni konkurenci mogli zgłosić swoje zastrzeżenia. Ochrona znaku towarowego może być przedłużana co 10 lat, co związane jest każdorazowo z kosztem w wysokości 50-100 euro w zależności od klasy znaku towarowego.
Dofinansowanie do rejestracji znaku towarowego w 2023 r.
Od 23 stycznia 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. istnieje możliwość otrzymania dotacji w kwocie 1000 euro jako dofinansowania opłat za znaki towarowe poprzez Fundusz dla MŚP The Ideas Powered for Business. Jest to program przyznawania dotacji utworzony przez Komisję Europejską i realizowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w celu wsparcia praw własności intelektualnej małych i średnich przedsiębiorstw.
W ramach dotacji można otrzymać voucher o wartości 1000 EUR do wykorzystania na opłaty urzędowe związane zarówno z rejestracją w Unii Europejskiej, w Polsce, jak i w ramach rejestracji międzynarodowej. Dobrze jest pospieszyć ze zgłoszeniem ponieważ ilość środków w budżecie jest ograniczona.
Autor: Ewa Sławińska-Ziaja, radca prawny w kancelarii prawnej Trans Lawyers
#znak towarowy #europejski znak towarowy #EUIPO #ochrona znaku towarowego #kancelaria prawna transport