Dowiedz się, kto odpowiada za opóźnienie w dostawie towaru i jak wygląda odpowiedzialność przewoźnika w świetle prawa krajowego i międzynarodowego.

Czym jest opóźnienie w dostawie towaru – definicja według CMR.

Opóźnienie terminu dostawy ma miejsce wówczas, kiedy towar nie został dostarczony w umówionym terminie lub, o ile nie umówiono terminu, jeżeli faktyczny czas trwania przewozu, uwzględniając okoliczności, a zwłaszcza przy przesyłkach drobnych czas niezbędny do skompletowania pełnego ładunku w normalnych warunkach przekracza czas, jaki słusznie można przyznać starannym przewoźnikom. (art. 19 Konwencji CMR)

Najważniejsze przepisy.

Kluczowe regulacje dotyczące opóźnienia w przewozie międzynarodowym zostały zawarte w Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) i dołączonym do niego protokole (Genewa.1956.05.19.). Za takie przepisy należy uznać:

Natomiast fundamentalne regulacje dotyczące opóźnienia w prawie krajowym zostały przez prawodawcę zamieszczone w  Przewozie krajowym. Do istotnych przepisów należą:

Odpowiedzialność przewoźnika za opóźnienie w dostawie.

Zarówno na gruncie prawa międzynarodowego, jak i krajowego odpowiedzialność za opóźnienie ponosi, co do zasady przewoźnik.  W prawie międzynarodowym przewoźnik wyjątkowo nie będzie podmiotem odpowiedzialnym za opóźnienie w dostawie, jeżeli dojdzie do spełnienia przesłanek  z art. 17 ust. 2 Konwencji CMR:

Natomiast na gruncie prawa krajowego przewoźnik może uwolnić się od ciążącej na nim odpowiedzialności, jeżeli udowodni, iż wystąpiła, któraś z przesłanek  z artykułu 62 ust. 3 oraz 72 Prawa przewozowego. Do najważniejszych przesłanek należą min.:

Terminy przedawnienia roszczeń za opóźnienie dostawy

Terminy przedawnienia różnią się w zależności od tego czy opóźnienie nastąpiło na gruncie prawa międzynarodowego, czy krajowego oraz są uzależnione od tego do jakiego podmiotu są kierowane.  

  1. przeciwko podwykonawcy – 1 rok liczony od dnia dostawy
  2. przeciwko klientowi (o fracht) – 15 miesięcy od daty zawarcia umowy przewozu
  1. przeciwko podwykonawcy – 1 rok od dnia wydania przesyłki
  2. przeciwko klientowi (o fracht) 1 rok od dnia wymagalności faktury VAT

Największe problemy i ryzyka w ramach opóźnienia w dostawie.

Problemy:

Ryzyka:

Często pojawiające się pytania.

Czy zawsze musisz uzyskiwać szczegółowy kosztorys?

Tak, zarówno w przypadku transportu międzynarodowego, jak i krajowego zawsze musimy uzyskiwać szczegółowe koszta potwierdzone przy pomocy stosownej dokumentacji księgowej, najlepiej faktur VAT.

Czy sama faktura potwierdza szkodę za opóźnienie dostawy?

Nie, zarówno w przewozie międzynarodowym, jak i krajowym przewidywane koszty muszą spełniać trzy przesłanki:

Czy można obciążyć przewoźnika powyżej wysokości frachtu?

W tym przypadku będzie to zależało od tego czy odnosimy się do przewozu krajowego, czy międzynarodowego. Zgodnie z przepisami Prawa przewozowego w przewozie krajowym możemy obciążyć przewoźnika do dwukrotoności wysokości frachtu. Natomiast na gruncie prawa międzynarodowego, zgodnie z przepisami Konwencji CMR nie można, co do zasady obciążyć przewoźnika powyżej wysokości frachtu. Jedynym wyjątkiem jest zastosowanie klauzuli specjalnego interesu w ramach transportu, ale nie jest to rzecz prosta w obsłudze.

Kiedy musi zostać nadana reklamacja?

Reklamacja z tytułu opóźnienia w dostawie w prawie międzynarodowym musi zostać nadana do przewoźnika w formie listownej w ciągu 21 dni liczonych od dnia kiedy pojazd rzeczywiście pojawił się na rozładunku. 

Ponadto warto podkreślić, iż w Niemczech przyjęto koncepcję, zgodnie z którą możliwość skutecznego zainicjowania procesu reklamacyjnego, a w dalszej kolejności odszkodowawczego jest uzależniona od dochowania terminu doręczenia reklamacji w ciągu 21 dni. W konsekwencji realny czas na wysłanie reklamacji skraca się do 14 dni. Dlatego jeżeli wynajęty przewoźnik jest z Niemiec należy podjąć działania już od dnia wysłania reklamacji. 

Natomiast w prawie krajowym reklamacja z tytułu opóźnienia w dostawie musi zostać nadana do przewoźnika w formie listownej w ciągu 2 miesięcy liczonych od dnia kiedy pojazd rzeczywiście pojawił się na rozładunku.

Szybsza reklamacja i windykacja w transporcie – co przyspiesza cały proces?

Na etapie zgłoszenia sprawy  należy posiadać następujące dokumenty:
  1. uzupełnioną reklamację sporządzoną według właściwego wzoru,
  2. dokument zlecenia od klienta,
  3. dokument zlecenie dla przewoźnika,
  4. pełen zapis konwersacji z przewoźnikiem,
  5. mile widziana pozycja GPS pojazdu z chwili uzyskania informacji o powstałym opóźnieniu,
  6. kopię listów przewozowych CMR z załadunku i rozładunku,
  7. mile widziany dokument kosztowy  lub informacja o obciążeniu od klienta, które będzie w granicach frachtu.
Na dalszym etapie:

szczegółowy dokument przedstawiający poszczególne koszty pod względem ich adekwatności, rzeczywistości oraz związku ze sprawą.

Autorka: Elżbieta Łowczowska 

Aplikantka radcowska w Trans Lawyers Kancelaria Prawna