Zmień język

Skontaktuj się z Nami

+48 509 894 573

Słysząc hasło “zastrzeżenie znaku towarowego”, przedsiębiorcy branży TSL często  myślą wyłącznie o podmiotach, które posiadają wielomilionowe dochody i są rozpoznawalne na całym świecie. Ale czy faktycznie ochrona znaku towarowego dotyczy tylko wybranych przedsiębiorstw i nie jest dostępna dla każdego? Czy trend ochrony znaku towarowego upowszechni się w przyszłości także w branży TSL?

O tym czym jest znak towarowy i jakie aktualnie są dostępne sposoby zastrzeżenia znaku towarowego szerzej pisaliśmy tutaj (link).

Kto pierwszy ten lepszy

Oczywistym jest, że w zakresie prawa do korzystania ze znaków towarowych obowiązuje reguła pierwszeństwa, którą oznacza się według daty zgłoszenia znaku towarowego do urzędu. Trzeba jednak wiedzieć, że ochrona dostępna jest w ramach konkretnych sektorów działalności np. transport, spedycja, co regulowane jest przez tzw. klasyfikację nicejską. Jedynie renomowane znaki towarowe, które cechują się bardzo wysoką, globalną rozpoznawalnością (np. Apple), mogą liczyć na ochronę prawną na wszystkich polach.

Przed podjęciem decyzji o zastrzeżeniu znaku towarowego warto jest sprawdzić ogólnie dostępne europejskie rejestry i zbadać, czy inna firma nie posługuje się już takim samym lub podobnym znakiem. Dobrą praktyką jest zrobienie tego jeszcze przed rozpoczęciem działalności pod nową marką, co pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek w przyszłości. Jeśli bowiem okaże się że inna firma zastrzegła podobny znak towarowy na tym samym polu, to pomysł zakładania firmy o takiej nazwie może okazać się ryzykowny pod względem prawnym.

Weryfikacji można bardzo prosto dokonać korzystając z tych dwóch bezpłatnie dostępnych rejestrów:

Znak towarowy Jan Kowalski Usługi Transportowe

Czy właściciel firmy transportowej przeciętnych rozmiarów powinien zastanowić się nad zarejestrowaniem znaku towarowego? Należy wziąć pod uwagę, że większość rodzimych firm transportowych ukierunkowana jest na wykonywanie usług przewozowych nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na terenie Zachodniej Europy. Co więcej, na naszym rynku TSL coraz więcej jest silnych i rozpoznawalnych graczy, którzy aktywnie pozyskują międzynarodowych kontrahentów.

Żadne przedsiębiorstwo z sektora TSL nie byłoby zadowolone, gdyby inna firma zaczęła posługiwać się podobną nazwą lub logo. Wszak podstawą funkcjonowania w tej branży są relacje i zaufanie, które może być nadwyrężone jeśli ktoś inny będzie podszywać się pod naszą firmę. Przedsiębiorca, który nie chroni swojej marki może w każdym momencie być wezwany do zaprzestania naruszeń wobec zastrzeżonego już znaku towarowego innej firmy. Poza kwestiami biznesowymi wiązałoby się to też z kolejnymi problemami natury prawnej, jak chociażby koniecznością uporania się z formalną zmianą nazwy działalności gospodarczej (łatwiej), czy spółki handlowej (nieco trudniej), zmianą wszelkich umów z kontrahentami, poinformowaniem o tych zmianach urzędów, etc.

W przypadku rynku usług transportowych należy także wziąć pod uwagę ryzyko podszywania się pod inne firmy przez oszustów, którzy notorycznie próbują wyłudzić ładunki. Często w takich przypadkach są rejestrowane lub kupowane spółki o nazwach podobnych do znanych i renomowanych firm transportowych po to właśnie, by wprowadzić w błąd jej klientów, którzy nieświadomie powierzą swój ładunek złodziejowi.

Podsumowując, zastrzeżenie znaku towarowego daje przedsiębiorcy wiele korzyści, w tym kilka najbardziej podstawowych:

Wadą tego rozwiązania jest konieczność poniesienia opłat administracyjnych oraz dość skomplikowane procedury dotyczące rejestracji znaku. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy rzecznika patentowego, adwokata lub radcy prawnego. Dodatkowo korzystnym jest, że w bieżącym roku mamy szansę na uzyskanie dofinansowania pokrywającego koszty opłat rejestracyjnych.

Autor: Ewa Sławińska-Ziaja, radca prawny w kancelarii prawnej  Trans Lawyers 

#znak towarowy #zastrzeżenie znaku towarowego #ochrona znaku towarowego #EUIPO #radca prawny transport #prawnik transport